Як швидко можна знайти фахівця, який готовий надати допомогу щодо ментального здоров’я? Тепер це дуже просто та доступно кожному – кілька кліків і вже знаєте прізвище лікаря, адресу та час прийому.
Як швидко можна знайти фахівця, який готовий надати допомогу щодо ментального здоров’я? Тепер це дуже просто та доступно кожному – кілька кліків і вже знаєте прізвище лікаря, адресу та час прийому.
За цим посиланням https://edata.e-health.gov.ua/.../dashboard/pmg-psychiatry відтепер зручний електронний інструмент з пошуку фахівця з психологічної допомоги.
Це онлайн-мапа «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога». Дашборд презентували НСЗУ Національна служба здоров'я України разом з Координаційний центр КМУ / Mental Health UA та World Health Organization Ukraine.
У цій системи відображаються всі медзаклади та установи, які надають психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я за договором із НСЗУ. Тобто, ці послуги є безоплатними для пацієнтів. На сьогодні онлайн-мапа містить дані щодо 8 201 лікарів у 3 346 місцях надання допомоги.
«Всеукраїнська програма ментального здоров'я, яка є ініціативою першої леді Олена Зеленська, має на меті створити доступ кожній людині до компетентної психосоціальної підтримки. Саме тому Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ спільно з міністерствами створює умови для того, щоби турбота про ментальне здоров’я українців пронизувала усі галузі державної політики. Приклад співпраці Міністерства охорони здоров’я, Національної служби здоров’я України, бюро ВООЗ в Україні та Координаційного центру насправді є показовим. Ми переконані, що власне новий дашборд НСЗУ стане зручним інструментом аби отримувач послуги міг знайти надавача тоді, коли це потрібно», – впевнена Ірина Микичак, директорка з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру з психічного здоров’я при КМУ та радниця прем’єр-міністра України.
На електронній мапі зазначені лікувальні заклади всіх областей країни. Більш того, є інформація щодо кожної громади. Саме тут найбільш вичерпні дані щодо всіх надавачів. Інформація оновлюються в режимі онлайн. Адже фахівців, які можуть надавати послугу з психічного здоров'я стає все більше завдяки навчанню за програмою ВООЗ mhGAP. Це освітня система з діагностики, супроводу і лікування дорослих і дітей з психічними розладами для медпрацівників первинної ланки.
«Навчання медичних працівників первинної ланки для ведення поширених психічних розладів є одним з ключових елементів флагманської програми ВООЗ mhGAP. Ця програма впроваджується в Україні з 2019 року та спрямована на розширення доступу до послуг із психічного здоров’я. За участі широкого кола партнерів, у співпраці з МОЗ, НСЗУ та Всеукраїнською програмою ментального здоров’я нам вдалось залучити до навчання вже майже 3 тисячі працівників первинної ланки, і майже 30 тисяч медичних працівників пройшли онлайн-курс», – підкреслила керівниця програми психічного здоров’я у Бюро ВООЗ в Україні Аліса Ладик-Бризгалова.
«Лікарі первинної медичної допомоги можуть виявляти психічні розлади та надавати необхідну медичну допомогу пацієнту, а у разі потреби – скеровують до лікаря-спеціаліста. Таким чином ми наближаємо психологічну допомогу до людини. Завдяки онлайн-мапі, кожен українець та українка може знайти найближчий медзаклад, де є лікарі, які надають фахову психологічну допомогу. Це і сімейні лікарі, які пройшли підготовку, і лікарі-спеціалісти: психологи, психіатри, психотерапевти, зокрема, дитячі. Для пацієнтів така допомога є безоплатною, вартість послуг оплачує Національна служба здоров’я», – зазначила Наталія Гусак, голова НСЗУ.
Інтерфейс дашборду максимально простий та зрозумілий. Потрібно ввести мінімальний набір даних, аби отримати результат. Автори проєкту впевнені, що цей сучасний електронний інструмент стане затребуваним та доведе свою необхідність.
Алгоритм дій такий зайти на сайт НСЗУ (https://www.nszu.gov.ua) у розділ «Е-дані» обрати розділ «Аналітичні панелі (Дашборди)» та перейти до дашборду «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога» (https://edata.e-health.gov.ua/.../dashboard/pmg-psychiatry) далі зазначити населений пункт і обрати вид допомоги, який цікавить.
Потім відразу можна дізнатись де, коли та який фахівець готовий вам допомогти.