Долинська міська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Гранітний степ

Загадкова Боковенька

Степова природа Долинщини просто неймовірна. Адже територія Долинської міської громади розташована на південних схилах Придніпровської височини, з великою кількістю балок і ярів, яким характерні виходи кристалічних порід.

Ці кристалічні відслонення гранітів – це залишки відрогу могутніх колись гір (на кшталт сучасних Гімалаїв, що існували 3,5 млрд. років тому), які більш як на 1000 км з північного заходу на південний схід перетинали територію нинішньої України.

Запрошуємо ознайомитися з двома мальовничими заказниками. На перший вигляд вони дуже схожі, але в кожного є свої “родзинки”.

“Балка “Очеретяна”

“Балка “Очеретяна” – це осередок степової рослинності, збереженої у природному стані. Тут зростає 370 видів вищих рослин, які занесені до Червоної книги України, до Європейського Червоного списку та до Світового Червоного списку.

Фото без опису

“Балка Очеретяна” має багату флору та фауну і неймовірну красу природи. Особливо гарно тут ранньою весною, бо в тій місцині росте безліч різних первоцвітів. А влітку багато суниці, а навкруги стеляться незаймані галявини з ковилою. Краєвиди просто зачаровують. Навколо відкриваються просто неймовірний пейзаж.

Територія “Балки “Очеретяна” належить до природно-заповідного фонду місцевого значення в Україні. ЇЇ площа – 53,9 га. Має вигляд видовженої балкової системи із степовою та деревно-чагарниковою рослинністю, а також з виходами кристалічних порід. Гранітні відслонення схожі на спини ветеньських динозаврів. По балці протікає струмок, що є притокою р. Боковеньки.

Фото без опису

Місце знаходження: околиця села Новогригорівка Друга,

Долинська міська територіальна громада,

Кропивницький район,

Кіровоградська область, 28541

GPS-координати об’єкту: 48.0674°, 32.8978°.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Гранітний степ”

“Гранітний степ” – ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Це ділянка збереженого петрофітного (від грецьк. “петрос” – камінь) степу, з численними кристалічними відслоненнями гранітів, гротами та добре збереженою степовою рослинністю. Розташований в долині річки Боковеньки поблизу с.Олександрівка. Його площа – 13.3 га.

Фото без опису

Заказник має унікальний трав’яний покрив, що складається з ковили, астрагалу, чебрецю та інших трав. Тваринний світ багатий на птаство. Це територія, де гуляючи, можна зустріти багато червонокнижних видів рослин і тварин. Унікальне розташування, чисте повітря та неперевершені краєвиди чекають вас тут. Це та краса, яку варто побачити на власні очі! У поєднанні з терпким запахом степу та неймовірним небом це місце залишиться у вашій пам’яті назавжди!

Місце знаходження: околиця села Олександрівка,

Долинська міська територіальна громада,

Кропивницький район,

Кіровоградська область, 28531

GPS-координати об’єкту: 48.1354°, 32.9021°.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Об’єднує заказники річка Боковенька – права притока Бокової (басейн Дніпра).

Легенда про річку Боковеньку

Праворуч тихоплинної річки Бокової, левадами й очеретами без поспіху пливе, неначе підкрадається до Інгульця, молодша його донька – Боковенька, а якщо по-колишньому, то Бокувата, бо збоку Бокової.

Ще за часів Запорозької Січі тутечки, розповідають, стояли сторожові козацькі пости. Зорили з них сторожовики. Угледять неприятеля й калатають вдень у бійло, а вночі запалюють сухий очерет. Козаки знали: треба братися за ратища.

Чому ж річку назвали Боковенькою? То все через татар. Пробралися якось вони поміж козацькими постами біля Бокової. Тільки пришпорили своїх верхових, як за бугром засріблилася при місяці друга перепона.

 – Бока венка! Бока венка! – заджеркотіли татари.

Непрохані гості мали, мабуть, на увазі, що перед ними Бокова вузенька, i пустили коней галопом, щоб швидко сягнути в глиб Дикого Поля. Та перед очеретом напоролися на гострі, мов леза, ратища. Козаки сікли й кололи татар, примовляючи: “Не потикатиметесь більше на нашу Боку венку”. Відтоді, буцімто, Бокувату почали називати Боковенькою.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь