Долинська міська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Історична довідка

Місто Долинська Кіровоградської області

Історична довідка 

(підготовлена Долинською міською радою)

Фото без опису

Долинська - адміністративний центр Долинської територіальної громади, залізничний вузол. Розташована у південно-східній частині Кіровоградської області, за 75 км на південь від Кропивницького.

Населення  19 476 чол.( на 01.01.2020 р.)

Долинській міській раді підпорядковане також село Степове (колишня назва - Більшовик).

Виникнення міста пов’язане з будівництвом залізниць, що почалося на Україні після скасування кріпосного права .

Фото без опису

20 серпня 1873 року через станцію Долинська Олександрійського повіту Братолюбівської волості Херсонської губернії новозбудованою залізничною віткою Знам’янка - Миколаїв пройшов перший потяг. Ця подія започаткувала дату народження нинішнього міста.

Станцію назвали іменем Маловодянської землевласниці О.Ф. Долинської. Вона надала притулок будівельникам залізниці й сприяла вирішенню їх побутово-життєвих проблем.

Поселення біля станції виникло не відразу. Його прискорений розвиток розпочався після 1884року, коли до ладу стала новозбудована вітка Катеринівської залізниці Долгинцеве (нині м.Кривий Ріг) - Долинська. Поселення було назване іменем власника цих земель поміщика Кефали - Кефалине.

У 1896 році у 25-и помешканнях селища проживало 227 жителів, у 1908 - понад 2,5 тис. У період сільськогосподарських робіт воно ставало ринком найму дешевої робочої сили робітників, які з різних губерній Російської імперії приїжджали на сезонні заробітки. Зростав річний вантажообіг станції, і на початок 20 ст. він склав 75 млн. пудів.

В селищі побудували церкву, залізничне училище( 1891 рік ), відкрили земську школу ( 1901 рік), працював цегельний завод. У 1901-1902 роках учнем телеграфіста на станції Долинська працював відомий український письменник - демократ Архип Тесленко, а в залізничному училищі в 1911-1914 роках - відомий письменник і педагог Антон Макаренко.

У ході визвольних змагань 1917-1921 років селище отримало нову назву - Шевченкове. Аналіз документів того часу показує, що ця подія відбулась найімовірніше у 1919 році, коли територія нинішнього району, в тому числі й станція, адміністративно відійшли від Олександрійського повіту до Криворізького.

Створений у 1923 році Долинський район взяв назву станції. Це був безпрецедентний випадок - в межах України центром Долинського району вважалось селище Шевченкове, а в адміністративно - територіальних довідниках - неіснуюче селище Долинська. Цей казус було усунено Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 15 серпня 1944 року, в якому з метою уточнення найменувань населених пунктів та у зв’язку з існуванням однакових найменувань, що викликало утруднення для установ і громадян, селище Шевченкове перейменували у відповідності з назвою району і почали називати селищем Долинська.

14 травня 1957 року, відповідно до рішення виконкому Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих, селище міського типу Долинська віднесли до категорії міст районного підпорядкування.

Населений пункт у 20-х роках ХХ ст. перебував у складі Криворізького округу, з 1932 року – у складі Дніпропетровської області , з кінця 1937 року – Миколаївської , а з початку 1939 року – у складі Кіровоградської областей.

Жителі селища пережили три голодомори, репресії 30-х років минулого століття, з 8 серпня 1941 по 12 березня 1944 років перебували під німецькою окупацією, зазнавши багатьох втрат і поневірянь. 

Впродовж своєї більш як півстолітньої історії місто розросталось та змінювало вигляд: в ньому з’явилися 2-х, 5-ти, та 9-ти поверхові житлові будинки. Сьогодні – це сучасне мальовниче містечко. В 2012 році місту виповнилося 55 років з Дня присвоєння йому статусу міста, у вересні 2013 року Долинська відзначила 140-у річницю з Дня заснування.

За цей період головами Долинської міської ради були:

03.1957-10.1963

-

Чепурний Олексій Дмитрович

12.1963-09.1966

-

Мунтян Степан Варфоломійович

09.1966-09.1970

-

Маричев Петро Фролович

09.1970-06.1973

-

Поліщук Петро Григорович

06.1973-07.1974

-

Хлівний Михайло Миронович

07.1974-06.1980

-

Попко Олексій Ісайович

11.1980-06.1982

-

Кістень Андрій Павлович

07.1982-03.1985

-

Кравчук Сергій Степанович

03.1985-04.2002

-

Ляшенко Олексій Олексійович

04.2002-11.2015

-

Зеленокорінний Сергій Іванович

01.2015-11.2020

-

Тернавська Віра Василівна

Від 27.11.2020 року посаду міського голови займає Звіздовський Євгеній Едуардович.

Має місто і своїх Почесних громадян, це:

  • Барсуков Леонід Леонтійович
  • Правосудько Петро Петрович
  • Гідулянов Петро Леонтійович
  • Кравець Сергій Титович
  • Дунін Борис Петрович
  • Величко Віктор Пантелійович
  • Заїка Василь Прокопович 
  • Жир Галина Іванівна
  • Боркута Василь Тимофійович
  • Міляєв Леонід Михайлович
  • Яковенко Іван Вікторович
  • Маруценко Віктор Григорович
  • Костючок Петро Омелянович

Нині Долинська - великий залізничний вузол, південні залізничні ворота Кіровоградщини. В літньо - осінній період через нього проходять більше 40 пасажирських потягів, серед яких і міжнародні . Працюють промислові підприємства харчової та переробної галузей: Діють філіали банківських установ.

У місті функціонує 4 школи, працюють 4 дошкільні навчальні заклади, школа мистецтв, дві бібліотеки, музей історії Долинської міської ради, музей «Долинщина – спортивна», меморіально - педагогічний музей А.С. Макаренка, стадіон "КОЛОС" ім. Євгена Шамбіра, Дитячо-юнацька спортивна школа, сім спортивних залів та два спортивних майданчики із штучним покриттям.

Медичні послуги надають центральна района лікарня, Центр первинної медико-санітарної допомоги, швидка медична допомога та невідкладна допомога.

Торгова мережа міста нараховує : 226 магазини та кіоски по реалізації продуктів харчування, 20 закладів громадського харчування, 14 аптек та аптечних пунктів, 4 ветаптеки.

Прикрасою  міста стали комплекс магазинів: ”Барва”, супермаркети: «АТБ»ТОВ «АТБ – Маркет Продукти-237», «ВАРУС» ТОВ «Омега»,, «Салон меблів», «Золото» та інші. Відкрились об'єкти з високим рівнем обслуговування, що відповідають сучасним вимогам, зокрема, магазини та торговельні павільйони фірмової торгівлі: «М`ясокомбінат «Ятрань», "МЯСОМАРКЕТ", "МАРКЕТОПТ" «Черняхівські ковбаси», «Соколівський м`ясокомбінат», "Мультимаркет АВРОРА",  "Копілка", "33м2", "ФЕРМЕР",  „Оптика”, ПП „Автоцентр Долинка”, «Господарка» ТОВ «Господарчі товари», «Меблевий салон» та інші.

Місто має ринок, який надає можливість забезпечити торговими місцями понад 1000 громадян, в основному приватних підприємців.   

Здобули авторитет та працюють над підвищенням іміджу підприємства сфери послуг: косметологічно - оздоровчий  центр „Орхідея”, перукарні  „У Тетяни”, «Руслана», «Світлана», фотосалон „Фотекс”, салон  по  пошиву та ремонту одягу ФОП Мінай Л.Г.

Працюють заклади громадського харчування кафе: «Домашня кухня», «Берізка», «Ліон». "Престиж", "Чашка", "Біла Хата" та інші.

В місті ряд колективів носять звання народних. Серед них - дитячий зразковий хореографічний колектив «Веселка» (керівник Галина Жир).

Виходять дві газети – «Долинські новини» і «Провінція». З 1961 року працює районне радіомовлення, яке з 12 травня 2003 року виходить в ефір в системі FM – мовлення.

На території міста нараховується 39 об’єктів історії та культури, з них 24 перебувають на державному обліку, зокрема, 14 занесені до державного реєстру України, 10 - до обласного реєстру пам’яток архітектури місцевого значення (Братська могила воїнів Другої світової війни, Пам’ятник на честь звільнення міста від німецьких загарбників, Пам’ятники воїнам-танкістам та льотчикам – землякам, які загинули під час Другої світової війни, Пам’ятник першим трактористам Долинської МТС, Пам’ятник  трудової Слави – паровоз «ЗУ – 681-59»).

Також у місті встановлено пам’ятники Т. Шевченку, А.Макаренку, пам’ятний знак «Захисникам незалежності та суверенітету України», меморіальні дошки письменникам А.Тесленку, А.Макаренку, П.Вороньку, І.Яковенку, М.Гронту.  

У 2012 році  у Меморіальному парку Слави м. Долинська за кошти  міської ради, соціально-відповідальних підприємців та мешканців міста споруджено Стелу воїнам-землякам, які загинули на фронтах Другої світової війни та Пам’ятний Знак воїнам Долинщини, які загинути на території інших держав; відновлено Пам’ятний Знак ліквідаторам аварії на Чорнобильській АС.

У місті народилися відомі вчені: соціолог Ольгерд Борковський, доктори наук - економіст Іван Ковтун, історики П.Стоян і В. Брехуненко, фахівець в галузі меліорації Т. Хруслова, професор права М. Данількевич, доктор медицини і державний діяч О. Лук’яненко, Заслужений лікар України, Герой Соціалістичної праці Н.Ленгауер, льотчик - Герой Радянського Союзу Т.Лядський, диригент, народний артист України Г.Вазін, поет П.Косенко, живописці К.Заруба та В.Коптєв.

З Долинською пов’язане ім’я майстра спорту міжнародного класу спринтера Ігоря Страха.

Про події в Долинській розповідають книги: Б.Кузик та В.Білошапка  «Кіровоградщина: історія та сучасність центру України» Том 1, Дніпропетровськ, 2005; І .Євсєєв „Дивак „ , Кіровоград, 2000; „ Боковенька - 2000", історико - краєзнавчий збірник, Кіровоград, 2001;  „Боковенька -2002" , літературно-художній альманах, Кіровоград, 2003; „Боковенька - 2004", дослідження, спогади і документи до 70-річчя голодомору на Долинщині. Кіровоград, 2005; Набір листівок «Долинська», Київ, 1986 р; Маркований конверт до 125-річчя від дня заснування Долинської ,1998 рік.

В 1986 році був виготовлений значок міста Долинська, на якому зображено тепловоз в обрамленні дубового листя і зернового колосся.

У 2007 році рішенням Геральдичної комісії при Долинській міській раді було затверджено символіку міста. І сьогодні місто Долинська має свої герб та прапор.

В червні 2020 року внаслідок об'єднання дванадцяти рад була утворена Долинська територіальна громада. До її складу ввійшло 32 населених пункти:

Першотравневий старостинський округ с.Першотравневе
с.Мирне
Олександрівський старостинський округ с.Олександрівка
с.Новошевченкове
с.Новомихайлівка
с.Новоолександрівка
с.Новогригорівка Друга
с.Федоро-Шулічине
Новогригорівський Перший старостинський округ с.Новогригорівка Перша
с.Суходільське
с.Новосавицьке
с.Лаврівка
с.Широка Балка
Маловодянський старостинський округ с.Маловодяне
с.ЧервонеОзеро
с.Писанка
Богданівський старостинський округ с.Фалькове
с.Катеринівка
с.Очеретяне
с.Славне
с.Богданівка
с.Братський Посад
с.Гординівка
с.Марфівка
с.Згода
с.Вишневе
с.Новоданилівка
Молодіженський старостинський округ с.Молодіжне
с.Антонівка
с.Березівка

Станом на 01 січня 2021 року в громаді проживає 28300 осіб.

Площа територіальної громади: 648.2 км 2

2020 – 2023 роки – досягнення, здобутки, проєкти

 

Протягом трьох років існування Долинської територіальної громади за ініціативи діючого міського голови Євгенія Звіздовського проведено ряд грандіозних і масштабних заходів, які  майже повністю змінили зовнішній вигляд  території і позитивно вплинули на життя та здоров’я мешканців міста та громади.

  • З жовтня 2020 року -  розпочав свою роботу Пункт невідкладної допомоги на базі КНП "ЦПМСД Долинської міської ради"  - це рух вперед, це протягнута рука допомоги нашому населенню!
  • З  2021 рік – створення  спортивно-розважального комплексу: територія вільного простору «Небо»:

                                                          - відкритий кінотеатр;

                                                          - дитячий ігровий майданчик;

                                                          - тренажерний майданчик для дорослих;

                                                          - скейт-парк;

                                                          - майданчик Національної символіки

                                                            (флагшток з прапором висотою 12 м та

                                                              Герб України)

  • «Чиста вода - основа життя!!!» - головне гасло Заходів по забезпеченню жителів громади водою:
  • Завершення будівництва водогону ;
  • Будівництво бюветів загального користування з очищеною питною водою;
  •  Встановлення на міському водоканалі (м. Долинська) очисної системи зворотного осмосу потужністю 25 м.куб/годину;
  • здійснюється забезпечення фільтрами зворотного осмосу користувачів централізованого водопостачання м. Долинська,
  • Реалізуються  масштабні ремонти  тротуарів;
  • Відновлення вуличного освітлення в місті та населених пунктах громади;
  • Грандіозний, покроковий ремонт покрівель та фасадів житлових будинків та приміщень закладів і установ;
  • «Кожен парк нашої громади повинен стати гарним та охайним!» під таким девізом реалізуються заходи з масштабного облаштування та відродження парків громади
  • Встановлення дитячих майданчиків населених пунктах  громади;
  • відкриття поліцейської станції в  рамках  проекту «Поліцейський офіцер   громади»!
  • Запровадження і реалізація соціальних програм:
  •  Підтримки породіль у Долинській міській територіальній громаді;
  • підтримки сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які брали безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у тому числі під час антитерористичної операції, операції об’єднаних сил
  • Забезпечення житлом наших жителів - це дуже важливе питання для нас.
  • Ремонт, облаштування багатоповерхових будинків (передано вже 72 квартири)

Допомога Збройним Силам України – пріоритетний напрямок роботи  Долинської міської ради.

 

Загальна допомога військовим за 2022 рік – 19,534 млн.грн.

 

Не бюджетні кошти:

Передано автомобілів:

 

    1. Ford Transit – 95,000 тис.грн.
    2. Мерседес Спрінтер - 120.000 тис.грн.
    3. Nissan Navara – 260,000 тис. грн.
    4. Hyundai H-1 - 120.000 тис грн.
    5. Таврія – 20,000 тис. грн.

Передано генераторів:

  1. Дизельні – 2 шт. – 120,000 тис. грн.
  2. Бензинові  - 8 шт. – 260,000 тис. грн.

Передано пристроїв нічного бачення – 4 шт. – 80,000 тис. грн.

Передано тепловізорів – 10 шт. -  460,000 тис. грн.

Передано рацій – 18 комплектів. – 27,000 тис. грн.

Передано бронежилетів (власного виробництва) – 200 шт.

Передано палива – 700,000 тис. грн.

Продукти, ліки, одяг – 500,000 тис. грн.

Організація проживання військових – 1000,000 тис. грн.

                                 Загалом (не бюджет) – 3,762 млн. грн.               

Офіційно придбано та передано з бюджету товарів на 1,052 млн. грн.

Передано квартир (родинам загиблих військових) – 26 шт. – 8,320 млн.грн.

Передано квартир (черга військових) – 20 шт. – 6,400 млн.грн.

                                 Загалом (бюджет) – 15,772 млн. грн.               

 

 

За три місяці 2023 року ми вже передали товарів на суму 1.5 млн.грн, а саме:

- водонагрівачі, пральні машини, електрообігрівачі, ковдри, постілі, кухонне обладнання, будівельні матеріали, генератори, комп’ютерна техніка, автомобільні інструменти, запчастини до автомобілів та багато іншого!

 

 Не бюджетні кошти:

Передано автомобіль КАМАЗ – 260 тис. грн.

 

Організовано і проведено масштабні розважальні заходи із залученням зіркових гостей державного рівня:

  1.  2020 рік – концерт рок – гурту «Без обмежень», соліст Сергій Танчинець;

 

  1. 2021 рік - Зірковий гість - Сергій Асафатов

                  Мега – грандіозне фаєр – шоу та шоу каскадерів;

 

  1. 2022 рік – зірковий концерт в рамках благодійного туру «Дорога до

                  Перемоги» -

Гурт Авіатор

Андрій Князь

Андріана

Артур Боссо

Анна Добриднєва


Використана література та джерела

  1. Боковенька – 2000. Історико-краєзнавчий збірник. – Долинська – Кіровоград, 2001.
  2. Боковенька – 2002. Літературно-художній альманах. – Кіровоград, 2003.
  3. Боковенька – 2004. Дослідження, спогади і документи до 70-річчя голодомору на Долинщині. – Кіровоград, 2005.
  4. Гусейнов Г. Господні зерна. Кн. 1-8. – Кривий Ріг – Дніпропетровськ, 2000-2005.
  5. Долинська. Набір кольорових листівок. – К., 1986.
  6. Євсєєв І. Дивак. – Кіровоград, 2000.
  7. Історія міст і сіл УРСР. Кіровоградська область. – К., 1972. – С. 268-280.
  8. Кіровоградщина. Землі квітучої краса. – К., 1988.
  9. Кузик Б., Білошапка В. Кіровоградщина: історія і сучасність центру України. Т. 1. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 251-294.
  10.  Матівос Ю., Сандул В. Туристські маршрути Кіровоградщини. – Дніпропетровськ, 1978.
  11.  Український радянський енциклопедичний словник. Т. 1. – К., 1966-С. 626.
  12.  Українська радянська енциклопедія. Т. 3. – К., 1979. – С. 430.
  13. Указ Верховної Ради Української РСР від 15 серпня 1944 року «Про перейменування, уточнення та внесення змін в найменування деяких міст, районних центрів і районів Української РСР // Відомості Верховної Ради Української РСР. – К., 1944.
  14. Указ Верховної Ради Української РСР від 31 травня 1957 року «Про присвоєння Долинській статусу міста». – К., 1957. – С. 112.
  15.  Документи  виконавчого комітету Долинської міської ради 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь