16 жовтня 2024 року відбувся рейд робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

Дата: 16.10.2024 16:13

Було обстежено ряд суб’єктів господарювання щодо стану оформлення трудових відносин з найманими працівниками та рівня заробітної плати.

В ході рейду проведена роз'яснювальна робота з питань застосування трудового законодавства та запропоновано належним чином дотримуватися чинного законодавства.

В результаті здійснення вивчення стану справ суб’єктів господарювання робочою групою було виявлені особи, які виконували виконували свої професійні обов’язки не маючи при собі підтверджуючих документів про своє працевлаштування.

Роботодавцям, у яких виявлено порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками, рекомендовано усунути порушення.

Досить часто при прийомі на роботу працівнику влаштовують стажування.

Стажування може вважатися правомірним лише, якщо воно проводиться у спосіб і порядок визначений законодавством.

Відповідно до законодавства стажування може бути передбачено тільки для певних категорій осіб, а саме:

студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти та учні професійно-технічних навчальних закладів;

безробітні;

державні службовці відповідно до статті 48 Закону України «Про державну службу»;

категорії осіб згідно з окремими законодавчими актами (наприклад, прокурор місцевої прокуратури, адвокат, нотаріус тощо).

У інших випадках прийняття роботодавцем працівника на стажування вважається незаконним.

Оформлення стажування

Відомості про проходження стажування вносяться до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

За бажанням стажиста запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки.

Стажування безробітних здійснюється за індивідуальною програмою, що затверджується роботодавцем і погоджується центром зайнятості. Для організації професійного навчання безробітних центрами зайнятості укладається договір про професійне навчання безробітного у роботодавця.

Крім того, безоплатне стажування чинним законодавством взагалі не передбачено.

Студенти та учні професійно-технічних навчальних закладів отримують заробітну плату згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок, які встановлені на підприємстві, безробітним виплачується допомога по безробіттю за час проходження професійного навчання та стажування на робочому місці.

Кодекс законів про працю, яким регулюється порядок та процедура прийняття на роботу не передбачає стажування при прийнятті на роботу. Натомість роботодавець може встановити випробування при прийомі на роботі, що відповідає законодавству згідно зі статтею 26 КЗпП.

Випробування при прийнятті на роботу може бути обумовлене при укладенні трудового договору з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути вказана в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю. Це означає, що в цей період працівник має право на всі гарантії, передбачені для працівників підприємства.

Праця найманої особи у період випробування оплачується роботодавцем в обов’язковому порядку.