23 вересня – Міжнародний день жестових мов
23 вересня – Міжнародний день жестових мов
Щорічно 23 вересня уся світова спільнота відзначає Міжнародний день жестових мов.
Збереження жестових мов як однієї з передумов реалізації прав людей із вадами слуху є однією з головних цілей Всесвітньої федерації глухих, а відповідна резолюція Генасамблеї ООН 2017 року підтверджує, що ранній доступ до мови жестів і послуг мовою жестів, включаючи якісну освіту, має життєво важливе значення.
Пропозиція про проголошення Міжнародного дня жестових мов надійшла від Всесвітньої федерації людей із вадами слуху – організації, що нині об'єднує 135 національних асоціацій глухих і захищає права близько 70 млн. людей із порушеннями слуху по всьому світу.
В Україні для понад 40 тисяч осіб жестова мова – єдина можливість комунікувати та взаємодіяти. Створення доступного мовного середовища для осіб з порушеннями слуху в усіх сферах суспільного життя - серед головних пріоритетів нашої держави. Громадяни України із порушеннями слуху повинні мати можливість отримувати будь-яку інформацію та послуги українською жестовою мовою.
Статус української жестової мови та мовних прав жестомовних осіб визначений, зокрема, у Законі України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Присутність жестової мови на суспільних подіях та заходах перетворилася у трендову норму після того, як перша леді України Олена Зеленська запропонувала візію суспільства без обмежень, в якому забезпечуються рівні права та можливості для усіх людей без виключення. На виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року на сайтах держорганів запроваджено цифровий сервіс для людей з порушеннями слуху «Почуй мене».
Інклюзивне суспільство дає рівні можливості, щоб кожен був почутим та почував себе соціально захищеним.