Долинська міська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Протягом останніх десяти років показники охоплення щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця, відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, були недостатніми для забезпечення епідемічного благополуччя в країні.

Дата: 05.07.2024 15:04
Кількість переглядів: 78

Протягом останніх десяти років показники охоплення щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця, відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, були недостатніми для забезпечення епідемічного благополуччя в країні. По жодному з антигенів не було досягнуто показника 95% - необхідного для створення колективного імунітету щоб забезпечити захист населення від спалахів та епідемій.

Фото без опису

Відсутність у дітей щеплень проти кашлюку в Україні стало причиною зростання захворюваності. Так, за три місяці 2024 року вже зареєстровано суттєве збільшення, в понад 20 разів, кількості випадків захворювання на кашлюк на території України та в окремий регіонах, у порівнянні з аналогічним період 2023 року (1006 випадків проти 49 аналогічно). Загалом за 2023 рік зареєстровано 707 випадків захворювання.

Збільшення випадків захворювання на кашлюк пояснюється періодичністю цієї хвороби кожних 3-5 років, що якраз припадає на 2023-2024 роки, нетривалий імунний захист від кашлюку 5-8 років, зниженням рівня вакцинації в період пандемії COVID-19 та після повномасштабного вторгнення рф на територію України. Зважаючи на тенденції цієї хвороби є ймовірність зростання випадків захворювання також і протягом 2024 року.

Також, в країні існує ймовірність зростання захворюваності на дифтерію та правець. У зв’язку з низькими відсотками охоплення профілактичними щепленнями проти цих інфекційних хвороб, як дитячого, так і дорослого населення, зростає кількість осіб, які неімунні до цих захворювань, що може послужити причиною виникнення спалахів дифтерії та розповсюдженню цієї інфекції, а також зростанню захворюваності на правець.

 

Дифтерія

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання. Збудник — дифтерійна паличка. Коли вона потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який потрапляє до крові й уражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему, нирки.

Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом і може проявлятися болями в горлі, підвищеною температурою, лихоманкою, набряком слизової оболонки гортані, нальотом на мигдалинах сірого кольору, осиплістю голосу. Призводить до ускладнення дихання та інших тяжких ускладнень. Має високу летальність. В час війни існує особливо великий ризик інфікування.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії — вакцинація.

Дітям її проводять за схемою: 2, 4, 6, 18 місяці життя, 6, 16 років, і вже потім дорослі мають ревакцинуватися кожні 10 років. Ефективність щеплень становить 95–100 %.

 

Правець

Це — інфекційна хвороба, яку спричиняють бактерії Clostridium tetani. Вони живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Від людини до людини це захворювання не передається. Інфікування правцем відбувається при потраплянні бруду в рану або поріз, унаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Особливо небезпечна ця хвороба в умовах сьогодення.

Правець вражає нервову систему і проявляється сильними судомами, що може призвести до переломів кісток, проблем із ковтанням. Хвора людина відчуває сильні болі.

Прогноз у разі захворювання несприятливий. Навіть попри екстрену реанімацію та оперативне медичне втручання смертність досягає 70 %. Смерть, як правило, настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза.

Єдиний надійний спосіб захиститися від правця — щеплення, ефективність якого становить 95–100 %. Дітям щеплення роблять у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Утім імунітет не зберігається на все життя. Тому необхідна ревакцинація у 26, 36, 46, 56, 66 і далі — кожні десять років. Вчасна ревакцинація є вкрай важливою.

 

Кашлюк

Кашлюк — це вкрай заразне захворювання. Недуга характеризується запаленням дихальних шляхів, а найпоширеніша ознака — затяжний кашель. Діти, які інфікувалися кашлюком, можуть мати напади кашлю протягом 4–8 тижнів. Пневмонія є досить поширеним ускладненням від кашлюку. Рідше виникають конвульсії й ураження головного мозку.

За даними МОЗ України, за перші два місяці 2024 року зареєстровано 515 випадків кашлюку. Для порівняння, за аналогічний період минулого року було зареєстровано лише 27 випадків. Більшість хворих – діти дошкільного та раннього шкільного віку. Хворобу можна попередити завдяки вакцинації.

Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.

 Тож, зважаючи на вищезазначене, рекомендуємо Вам перевірити свій вакцинальний статус та, у разі потреби, отримати пропущене щеплення. Зробити це можливо в кабінетах (пунктах) щеплень КНП «ЦПМСД Долинської міської ради» ( м. Долинська вул. Чкалова, 69, с. Молодіжне, вул. Шкільна, 13). Організовані колективи можуть бути щеплені мобільною бригадою за основним місцем роботи, попередньо узгодивши організаційні моменти з адміністрацією медичного закладу.

 

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРОЦЕДУРА ЩЕПЛЕННЯ

  Щеплення - це загалом досить швидка і фактично безболісна процедура. Ось основні кроки:

1. Запишіться на прийом до сімейного лікаря, терапевта, чи педіатра з яким підписали декларацію. (Якщо у Вас ще немає підписаної декларації, Ви маєте змогу обрати лікаря та підписати її на місці, звернувшись за адресою: вул.Чкалова,69, приміщення поліклініки, каб. 22).

  Під час консультації ви можете поставити лікарю всі запитання, які вас цікавлять про вакцинацію: можливі реакції організму, протипоказання до вакцинації, щодо процедури щеплення, безпечності вакцини і т.д. 

Скажіть лікарю, якщо у вас ( чи у вашої дитини):

- є алергія на ліки або їжу;

- була реакція на попереднє щеплення;

-ви  (дитина) зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

-проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

2. Отримайте направлення на щеплення.

   Після консультації ви підписуєте інформовану згоду на щеплення, підтверджуючи, що отримали відповіді на свої запитання. Лікар дає направлення в кабінет (пункт) щеплення.

Виконують щеплення медичні працівники, що пройшли навчання, отримали відповідні сертифікати, дотримуються правил інфекційного контролю та гігієни.

   Кожен пацієнт має право подивитись флакон з вакциною, спитати або самостійно перевірити термін придатності вакцини. На ваше прохання медичний працівник має надати ампулу з вакциною, на якій зазначені термін придатності та серія. Крім того, на вакцинах є термоіндикатор: спеціальний елемент маркування, за допомогою якого можна пересвідчитись, що вакцину зберігали за правильної температури і вона не втратила своїх властивостей. Зазвичай термоіндикатор виглядає як круг темного кольору, всередині якого розміщено невеликий квадрат світлого кольору (зауважте, що квадрат ніколи не буває сніжно-білим, а завжди має відтінок). Доки квадрат є світлішим за круг - вакцина є ефективною і може бути використана для щеплення. Якщо квадрат не видно взагалі  або він є темнішим за круг навколо - вакцина вже не є ефективною, тож використовувати її не варто. Водночас вакцина, що втратила ефективність, НЕ спричиняє додаткових реакцій, проте вона не забезпечує захист.

3. Залишайтесь у медичному закладі ще півгодини. В закладі обладнано дитячу кімнату очікування, де діти можуть переглянути мультфільми, розмалювати картинки, погратись іграшками. Батьки, в свою чергу, мають змогу переглянути корисні інформаційні буклети, посібники, та знайти відповіді на найпоширеніші запитання щодо вакцинації.

Запам’ятайте, незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція організму на щеплення! Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, а організм формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує, ви можете прийняти жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря. 

Більше корисної інформації про вакцинацію ви можете отримати на сторінці Національного порталу з імунізації за посиланням https://vaccine.org.ua/.  Тут ви також зможете ознайомитись докладніше з Календарем щеплень в Україні, юридичними аспектами вакцинації, запитати про вакцинацію провідних експертів з імунізації, дізнатись про залишки імунобіологічних препаратів у вашому регіоні, знайти найближчий пункт вакцинації.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь