Холера: що маємо знати, аби не потерпати ще й від неї
Холера: що маємо знати, аби не потерпати ще й від неї
Збудник холери любить тепло, тож добре розмножується у теплу пору року, в основному, в воді, рідше – у харчових продуктах. Але при кип’ятінні вібріони гинуть вже через 1 хвилину.
Холера – антропонозна інфекція, тобто передається лише від людини до людини. Її джерелом є як бактеріоносії, так і хворі люди із різними формами (від безсимптомного носійства до тяжкого перебігу). Пацієнт заразний від 1 до 10 дня з моменту інфікування.
Як розпізнати холеру
Передусім, діарея при холері завжди має гострий початок: випорожнення часті й рясні, але безболісні, за консистенцією нагадують «рисовий відвар» або водянисті й прозорі.
Температура тіла – нормальна або субфебрильна, інтоксикаційний синдром майже відсутній. Тому розпізнати цю хворобу часом складно, і коли починається спалах холери, часто перший діагноз, на жаль, не прижиттєвий. Адже всі ми звикли до того, що будь-яка інфекція супроводжується температурою, болем та інтоксикацією.
Холера легко піддається лікуванню. Більшість людей успішно виліковуються за допомогою швидкого введення розчину для пероральної регідратації (РПР).
РПР можна придбати в аптеках у вигляді пакетованого саше готового до змішування з водою або розчину суміші оральних регідратаційних солей. Ви також можете приготувати РПР вдома.
Як приготувати розчин для пероральної регідратації (РПР) в домашніх умовах:
Вимийте руки та очистіть посуд, у якому готуватимете розчин, чистою водою із мийним засобом, ополосніть чистою водою.
Використовуйте безпечну воду — кип’ячену чи дезінфіковану іншим способом воду
Додайте в 1 літр води 6 чайних ложок цукру і 1⁄2 чайної ложки солі й перемішайте.
Продовжуйте приймати РПР повільно й невеликими ковтками після кожного випорожнення рідким калом, аж поки діарея не зникне.
За першої ж можливості зверніться за кваліфікованою медичною допомогою, особливо у разі появи ознак зневоднення, таких як неможливість пити, сонливість і темна сеча.
Сильне зневоднення може призвести до смерті, якщо його не лікувати, особливо в дітей чи літніх людей.
Щоб не захворіти на холеру:
Обов’язково використовуйте чисту та безпечну воду для пиття і приготування їжі.
Ретельно готуйте й безпечно зберігайте їжу.
Часто мийте руки чистою водою з милом, коли повертаєтеся додому, після туалету й під час приготування їжі.
Долинське відділення
Кропивницького РВ ДУ «Кіровоградський обласний
центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»