Долинська міська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Губчастоподібна енцефалопатія

Дата: 25.04.2024 12:08
Кількість переглядів: 77

Губчастоподібна енцефалопатія

Фото без опису

Наприкінці минулого століття перед людством постала проблема пріонних інфекцій. Трансмісивні спонгіформні енцефалопатії, або пріонні інфекції, - це група нейродегенеративних захворювань, які трапляються в жуйних, норок, оленів, котячих та людей.

Губчастоподібна енцефалопатія (спонгіформна енцефалопатія, трансмісивна губчастоподібна енцефалопатія, BSE) належить до пріонних інфекцій і характеризується тривалим інкубаційним періодом, повільним перебігом, ознаками ураження центральної нервової системи, дифузною дистрофічною енцефалопатією. Клінічні ознаки хвороби реєструють здебільшого у тварин у віці 4-5 років і дуже рідко у молодих тварин (старше 20-місячного віку). Частіше хвороба трапляється у корів молочного на­пряму продуктивності й рідше – у м’ясних порід. Хвороба завжди закінчується летально.

У 1996 році було встановлено, що збудник губчастопадібної енцефалопатії великої рогатої худоби може вражати людей, викликаючи у них новий варіант хвороби Крейтцфельдта-Якоба. Люди були інфіковані при споживанні м’ясних продуктів від субклінічно хворих тварин.

Відповідно до Плану протиепізоотичних заходів по профілактиці основних заразних хвороб тварин в Україні щорічно проводяться моніторингові дослідження на губчастоподібну енцефалопатію великої рогатої худоби. Від вимушено забитих тварин у віці, старшому за 24 місяці, а також від трупів тварин, які загинули у віці, старшому за 24 місяці, відбирають проби мозку для лабораторних досліджень. Дослідження патологічного матеріалу тварин старше 24-місячного віку на губчастоподібну енцефалопатію проводять забійні пункти Кропивницького району.

Оскільки Україна благополучна щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби і скрепі овець, усі заходи мають бути спрямовані на запобігання занесенню збудника з-за кордону з імпортованими племінними тваринами, спермою, ембріонами, а також м’ясо-кістковим борошном та іншими кормами тваринного походження. У зв’язку з цим забороняється завезення в Україну тварин, сировини та продуктів тваринницького походження з держав, неблагополучних щодо губчастоподібної енцефалопатії худоби та скрепі овець, а також реекспорт з інших регіонів світу, якщо ця продукція вироблена
в зазначених неблагополучних державах.

При виявленні хворих тварин їх омертвляють. Відбирають матеріал для лабораторного дослідження, а трупи спалюють. Усе стадо, де виявлено захворювання, і потомство хворих тварин підлягає знищенню. За країною залишається статус неблагополучної протягом семи років після останнього випадку захворювання.

Заходи щодо профілактики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби проводяться з урахуванням вимог Кодексу здоров’я наземних тварин МЕБ та Інструкції щодо діагностики, профілактики та боротьби з губчастоподібною енцефалопатією великої рогатої худоби (наказ Мінагрополітики від 04.09.2008 №180, зареєстрований в Мінʼюсті 20.10.2008 за №994/15685).

 

 

 

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь