Рекомендації щодо недопущення інвазійних хвороб бджіл

Дата: 14.03.2023 10:03

Рекомендації щодо недопущення інвазійних хвороб бджіл

Фото без опису  Фото без опису Фото без опису Фото без опису Фото без опису

Ветеринарними спеціалістами Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини в 2023 році обстежено 7768 бджолосімей та відібрано 813 проб для лабораторного дослідження на інвазійні хвороби бджіл (варооз, ноземоз, акарапоз) в Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби з подальшим заповненням ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку.

Протягом 2022 року видано всього 714 паспортів на пасіки, з початку 2023 року - 52 паспорти.

Найбільш шкодочинні паразитарні хвороби бджіл - це варооз та ноземоз, що поширені на всіх пасіках без винятку. Прояв захворювань обумовлюється ступенем ураження бджіл кліщем варроа та мікроспорідіями.

Заходи з профілактики та лікування хвороб бджіл, що є обов’язковими на пасіці, повинні проводитись протягом активного пасічницького сезону. Обробку бджіл противарроатозними препаратами проводять у ранньовесняний період (а за необхідності і в зимовий) до появи розплоду.

Весною можна обмежитись для обробки бджіл тільки органічними кислотами, зокрема 15% молочною кислотою або 2,5-3% мурашиною чи щавлевою кислотою або препаратами на їх основі, обробки проводити тричі з інтервалами 7 днів.

Профілактику нозематозу обов’язково проводять восени, згодовуючи бджолам разом з цукровим сиропом препарат КАС (КАС-81).

Фактори, які призводять до захворювання:

• негативні зовнішні умови (несприятливий екологічний фон);
  • різкі температурні стрибки;
  • надмірні вологість;
  • ураження патогенними мікроорганізмами або паразитами (грибками, бактеріями, вірусами, найпростішими і кліщами).

Щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення бджолиних захворювань, потрібно:

• налагодити належну підгодівлю, відповідно до сезону;
  • захист пасіки від паразитів, які є переносниками мікроорганізмів-патогенів;
  • не нехтувати дотриманням особистої гігієни та санітарії при контакті з підопічними;
  • приділяти особливу увагу плановим профілактичним заходам.

У разі виявлення інвазійних хвороб необхідно проводити обробку бджіл згідно з «Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл».

Кропивницьке районне управління

в Кіровоградській області