СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Дата: 20.01.2022 14:02

СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ

З  1 січня 2020 року набрав чинності Закон України «Про соціальні послуги», яким визначається, що соціальні послуги – це дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім’ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг.

Класифікація соціальних послуг відповідно до Закону.

Соціальні послуги поділяються на послуги, спрямовані на:

· соціальну профілактику - запобігання виникненню складних життєвих обставин та/або потраплянню особи/сім’ї в такі обставини;

· соціальну підтримку - сприяння подоланню особою/сім’єю складних життєвих обставин;

· соціальне обслуговування - мінімізацію для особи/сім’ї  негативних наслідків складних життєвих обставин, підтримку їх життєдіяльності, соціального статусу та включення у  громаду.

Соціальні послуги за типами поділяються на:

· прості соціальні послуги, що не передбачають надання постійної або систематичної комплексної допомоги (інформування, консультування, посередництво, представництво інтересів тощо);

· комплексні соціальні послуги, що передбачають узгоджені дії фахівців з надання постійної або систематичної комплексної допомоги (догляд, соціальний супровід, кризове втручання, соціальна адаптація, );

· допоміжні соціальні послуги, що надаються у вигляді натуральної допомоги (продукти харчування, предмети і засоби особистої гігієни, санітарно-гігієнічні засоби для прибирання, засоби догляду, одяг, взуття та інші предмети першої необхідності, організація харчування, забезпечення паливом тощо).

Соціальні послуги залежно від місця надання поділяються на послуги, що надаються:

· за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома);

· за місцем перебування отримувача соціальних послуг поза межами місця проживання та приміщення надавача соціальних послуг, у тому числі на вулиці

Соціальні послуги залежно від строку надання  поділяються на послуги, що надаються:

· екстрено (кризово) – невідкладно (протягом доби) у зв’язку з обставинами, що загрожують життю та/або здоров’ю отримувача соціальних послуг;

· постійно - не менше одного разу на місяць протягом більше одного року;

· тимчасово - не менше одного разу на місяць протягом до одного року;

· одноразово.

Базовими є такі соціальні послуги:

· догляд вдома,

· денний догляд

· соціальна адаптація;

· екстрене (кризове) втручання;

· консультування;

· соціальний супровід;

· представництво інтересів;

· посередництво (медіація);

· соціальна профілактика;

· натуральна допомога;

Категорії осіб, які мають право на отримання всіх соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів незалежно від доходу отримувача соціальних послуг

· особи, які постраждали від торгівлі людьми і отримують соціальну допомогу відповідно до законодавства у сфері протидії торгівлі людьми;

· особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі;

· діти з інвалідністю;

· особи з інвалідністю I групи;

· діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особиз їх числа віком до 23 років;

· сім’ї опікунів, піклувальників;

· прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу;

· сім’ї патронатних вихователів;

· діти, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, діти, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги

Іншим категоріям осіб за рахунок бюджетних коштів надаються соціальні послуги з інформування, консультування, представництва інтересів, , а також соціальні послуги, що надаються екстрено (кризово).

Звертаємо увагу, що всі соціальні послуги також безплатно надаються особам, які їх потребують та середньомісячний сукупний дохід яких становить менше двох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб.

Для розгляду питання надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів є подання до відідду соціального захисту населення Долинської міської ради:

1. заяви особи або її законного представника про надання соціальних послуг;

2) звернення, повідомлення інших осіб в інтересах осіб/сімей, які потребують соціальних послуг.

Рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг приймається протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг за результатами оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах.

Рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг екстрено (кризово) приймається невідкладно, не пізніше однієї доби з моменту одержання відповідної заяви, звернення, повідомлення.

Рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг не пізніше трьох робочих днів після його прийняття видається або надсилається заявнику. У рішенні про надання соціальних послуг обов’язково зазначаються результати оцінювання потреб особи/сім’ї у соціальних послугах та надавач соціальних послуг.

Рішення про відмову у наданні соціальних послуг має бути вмотивованим.