Долинська міська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

ДОЛИНСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ І ЗНОВУ СИБІРКА!!!

Дата: 21.10.2021 08:56
Кількість переглядів: 497

Фото без опису

ДОЛИНСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ  В КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

 

 

І ЗНОВУ СИБІРКА!!!

 

     04 жовтня 2021 року Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (місто Київ) результатом дослідження підтвердив діагноз на сибірку у поні, що загинув у зоокутку парку «Топільче» комунального підприємства «Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя» (м. Тернопіль). Рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради накладено карантин із проведенням обов’язкових заходів.

     Упродовж останніх років епізоотична ситуація по сибірці Україні є контрольованою завдяки активній імунізації тварин.

     Проте існують ризики виникнення спалахів сибірки, що пов`язано із значною кількістю худобомогильників та життєздатністю збудника інфекції у довкіллі: збудник хвороби, що спричинює захворювання людей і тварин, тривалий час (до 100 років!!!) може зберігатися у ґрунті. В разі сильної довготривалої зливи або підтоплення є ризик розмивання худобомогильника. Це означає, що спори сибірки можуть потрапити у ґрунтові води й спричинити зараження як тварин, так і людей.

     Останній спалах сибірки в колишньому Долинському районі був зафіксований  у 1997 році у особистому селянському господарстві в селі Братолюбівка у великої рогатої худоби (ВРХ).

     Потрібно відзначити, що згідно Інструкції про заходи з профілактики та боротьби з  сибіркою тварин, затвердженої наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагропрому України 25 січня 2000 р. N 4 та зареєстрованої в Міністерстві  юстиції України 7 березня 2000 р. за N 136/4357 (далі – Інструкція): «3.11. Трупи тварин, що загинули від сибірки, спалюють. Закопування трупів категорично забороняється.»

     Сибірка - гостре, особливо небезпечне захворювання всіх видів сільськогосподарських домашніх і диких тварин, яке спричиняється мікробами Bacillus anthracis- (міжнародна назва цієї хвороби Антракс).  Сибіркою хворіють і люди, тому хвороба відноситься до антропозоонозів, або зоонозів – тобто хвороба, що є спільною для тварин і людей.

     Джерелом і факторами передачі па­лички сибірки є переважно свійські тва­рини,                    а також шкіра, шерсть, роги, копита і продукти харчування тварин­ного походження (м'ясо, молоко тощо). Найбільш небезпечними є трупи тварин, які загинули від сибірки. Абсолютно недопустимо розтин трупів тварин, які загинули від сибірки, так як у трупах бацили гинуть протягом трьох діб: розтин сприяє вільному доступу кисню до органів і тканин, створюючи умови для утворення спор. Дуже небезпечним є забій хворих тварин на сибірку.

     Джерелом зараження можуть бути й інші тварини — кіт, ведмідь, сірий щур, птахи, собака, біла миша. Хвороба виникає в усіх регіонах країни переважно у весняно-літньо-осінній періоди, коли тварини мають найбільший контакт з зараженим спорами ґрунтом та піддаються нападу кровососних комах, переносників збудника інфекції.

     Зараження частіше відбувається під час забою худоби, зняття шкіри з хворої тварини, розрізування м'яса худоби, яка хворіла на сибірку.

     Основним джерелом збудника сибірки для людини є сільськогосподарські тварини, а також м’ясопродукти та сировина, отримані при їх вимушеному забої.

     Вхідними воротами інфекції є пошкоджена шкіра, слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, а також дихальні шляхи. Зараження відбувається при догляді за хворими тваринами, їх забої, приготуванні та споживанні інфікованого м’яса, контакті з шерстю, шкурами, щетиною, ґрунтом, що містять збудник сибірки.

     Симптоми хвороби. У ВРХ має місце тимпанія (здуття рубця), а у коней – коліки. У свиней сибірка протікає у вигляді ангіни: запальний процес супроводжується розлитим опуханням шиї, внаслідок чого ковтання і дихання утруднені, проявляється кашель, задишка, хрипи, синюшність слизових оболонок; незначне підвищення температури тіла (40,5-42°С ) тримається протягом 1-4 днів. У свиней інфекція може перебігати і без клінічних ознак. Специфічні ураження виявляють лише при післязабійному огляді туш.

     Профілактика. Сприйнятливих до сибірки тварин, які утримуються у господарствах усіх форм власності, у тому числі в особистих селянських господарствах, обов’язково піддають щепленням у порядку, передбаченому Інструкцією.

     Захиститися від сибірки можна, дотримуючись низки правил:

     - не купувати м’ясо і м’ясні продукти на стихійних ринках, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль;

    - молоко, куплене на ринках, перед вживанням необхідно обов’язково кип’ятити;

    - не здійснювати забій сільськогосподарських тварин без попереднього ветеринарного огляду;

   -  тварин не можна випасати біля худобомогильників.

 

  

                                                               Світлана ТОЛМАЧ – заступник начальника

                                                               управління – начальник відділу безпечності

                                                               харчових продуктів та ветеринарної медицини

                                                              Долинського управління Головного управління

                                                             Держпродспоживслужби в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь