ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТВАРИН ЯК ЗАПОРУКА ПРОСТЕЖУВАНОСТІ ТА СТАБІЛЬНОГО ЕПІЗООТИЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ
Сьогодні питання ідентифікації тварин є питанням забезпечення стабільного епізоотичного благополуччя господарств, територій, забезпечення отримання безпечної та якісної харчової продукції тощо. Без чіткої інформації про місце походження тварини, про її здоров’я, ветеринарні обробки ми не можемо знати і гарантувати, що тварина і продукція від неї безпечні.
Обов’язковій ідентифікації підлягають:
- велика рогата худоба, ягнята, козенята — протягом 7 днів з моменту народження;
- товарні свині — за добу до переміщення (продажу, забою);
- лошата — не пізніше 1 року після народження.
Також, всі юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов’язані:
подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж;
- ідентифікувати усіх тварин у господарстві;
- вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, переміщень між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж;
- зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення з господарства.
Ініціатором проведення ідентифікації тварин має бути їх власник, - це визначено у законах України «Про ветеринарну медицину», «Про ідентифікацію і реєстрацію тварин» та рядом підзаконних актів.
За те, що у дворогосподарстві чи господарстві, незалежно від форми власності, утримуються неідентифіковані тварини та/або здійснюється їх обіг, переміщення тощо, за відмову їх ідентифікувати власники несуть відповідальність у порядку, передбаченому статтями 107, 1072 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Світлана Толмач – заступник начальника
управління – начальник відділу
безпечності харчових продуктів та
ветеринарної медицини Долинського
управління головного управління
Держпродспоживслужби в Кіровоградській
області – державний ветеринарний інспектор